Kamratstöd

IOGT-NTO bedriver kamratstöd runt om i Sverige som i första hand utgör en gemenskap för de som har erfarenhet av eget eller andras beroende av alkohol eller andra droger. På detta sätt blir organisationen mycket bättre på att använda de personliga erfarenheter och styrkor som finns hos medlemmarna och kan enkelt och tydligt lyfta upp de samhällsproblem som beroendet skapar. IOGT-NTO:s kamratstödsgrupper vänder sig till missbrukare och/eller beroende och anhöriga till missbrukare och/eller beroende.

IOGT-NTO:s kamratstöd

 

Arboga

KAK
Har verksamhet i Köping, Arboga och Kungsör
Kontakt
Pasi Hytönen
pasi1976@hotmail.com 
072-857 37 22
 

Haninge

IOGT-NTO Vendelsö
Vendelsö Skolväg 96
Kontakt
Robert Lindh, ordförande
robert.lindh@iogt.se
073-410 04 54

Alexandra Ortman
073-917 27 40
Facebooksida

Karlstad

IOGT-NTO Ägirs kamratstöd
Edsgatevägen 109
Kontakt
Monika Lindberg 
Monika1155@hotmail.com
076-296 78 61

Carola Forsell
Carola.forsell@hotmail.se
070-455 32 17
Facebookgrupp

Katrineholm

Oliven
Bryggaregatan 10
Kontakt
Karl Kårby 
korby79@gmail.com
072-396 02 37

Kungsör

KAK
Har verksamhet i Köping, Arboga och Kungsör
Kontakt
Pasi Hytönen
pasi1976@hotmail.com 
072-857 37 22
 

Köping

KAK
Har verksamhet i Köping, Arboga och Kungsör
Kontakt
Pasi Hytönen
pasi1976@hotmail.com 
072-857 37 22
 

Linköping

IOGT-NTO Linköpings kamratstöd
Stengatan 4
Kontakt
Mattias Eriksson
mattias.d.eriksson69@gmail.com
076-710 74 28

Norrköping

Kamratstödet Själ & hjärta
Trädgårdsgatan 39
Kontakt
Patrik ”Putte” Lindström
kamratstodet011@gmail.com
073-425 78 12
Facebooksida

Solletuna

IOGT-NTO Sollentuna/Fallskärmen
Mantalsvägen 4
Kontakt
Christer Karlsson
Karlchrister@gmail.com
070-461 22 45
Facebooksida

Umeå

IOGT-NTO Medmänniska
Bakfickan, Storgatan 48
Kontakt
My Wikzén
info@bakfickanumea.se
076-800 21 38
Hemsida
Facebooksida

Örebro

Kamratstödet Sober
Sörbyvägen 15
Kontakt
Thomas Bruhn Khemthong
thomasbruhn44@hotmail.se
073-647 78 82
Facebookgrupp

Östersund

IOGT-NTO Räddningsplankan
Tullgatan 10
Kontakt
raddningsplankan@iogt.se
Facebooksida

 

HÄR KAN DU LÄSA MER OM KAMRATSTÖD